• logo

Recenze Xiaomi Mi4: vyšla ocelová hvězda

Přidáno: 12. 10. 2014 20:38:39

12 Říjen 2014

Čínský dravec Mi opět vystrkuje drápky a jeho výrobce Xiaomi přestává být vnímán jako orientální fachman z daleké Asie kopírující velké značky jak na běžícím pásu. Ostatně ať se podíváte na podnikatele nebo obyč týpka od vedle, české ruce jsou plné strojů od značky Xiaomi. A není se co divit, vždyť vlajkové lodě této společnosti mají nálož zcela srovnatelnou se špičkovými modely věhlasných značek. Mírným nedostatkem však vždy bohužel bylo zpracování či samotné řešení jednotlivých telefonů. Zlepšení v tomto směru již přinesl první tablet z čajnadílny, Xiaomi MiPad. Koncem července jsme se pak dočkali i nového vrcholu mezi mobilními modely - Xiaomi Mi4, který zaujal zajímavými prvky zpracování, oslnil výkonem a potěšil vychytaným prostředím.

Jak se kalila čínská ocel aneb hliník se odstěhoval

Hned na začátku musíme Xiaomi Mi4 pochválit, že se neúčastní zběsilých závodů ve zvětšování velikosti. Naopak u dvou ze tří rozměrových parametrů jsme se dočkali nižších hodnot a ani displej nebyl oproti minulé generaci zvětšen ani o píď. Znovu se proto setkáváme s 5palcovým IPS displejem, jenž využívá fullHD rozlišení (1 920 × 1 080 pixelů, 441 PPI). Jeho barvené podání je na velice dobré úrovni, doladit ho lze samozřejmě v nastavení. Displej je příjemně čitelný i na přímém slunci, avšak na ty úplně nejlepší zástupce této třídy mírně ztrácí. Pod zobrazovací plochou je usazena standardní trojice senzorových tlačítek, kterými lze ovládat systém telefonu. Pod tím středovým byl však umístěn ještě jeden prvek - notifikační dioda. Její svítivost je (decentně řečeno) mizerná, takže i když svítí, téměř to nepostřehnete. Nad displejem najdete vše praktické - senzory, sluchátko a sekundární 8Mpx (!) kamerku (společným hlasem zvolejme Ať žije selfie, na věčné časy a nikdy jinak). Samotný vzhled modelu Mi4 jsme ale již v podobných variacích viděli několikrát předtím. Nekonečný obdiv výkonného ředitele Xiaomi k americkému Applu přímo svádí k přirovnání vzhledu Mi4 k iPhonu. Daleko nemá ani k Nokii Lumia 930. Svým způsobem se však od nich dost liší. Oba jmenovaní totiž mají rámeček kolem displeje (a iPhone 5/5S i převážnou část zad) z hliníku - Xiaomi však tvrdí, že jejich Mi4 má rámeček z nerezové oceli.

Rozvrzaně stylový

Zadní plastový kryt má velmi lesklý povrch a čiší z něj styl, ten ovšem vcelku rychle zabijí mikroškrábance, pokud s ním tedy nebudete zacházet v rukavičkách a nasadíte ostrý provoz. V horní polovině elegantně pomrkává 13Mpx hlavní fotoaparát, který má k dispozici také přisvětlovací LED diodu a druhý mikrofon, (první se nikterak překvapivě ukrývá v jedné ze zdířek na spodní hraně telefonu). Ve spodní části krytu se však objevuje jeden z hlavních nedostatků Mi4. V úrovni loga MI totiž na obou stranách telefon nepříjemně skřípe. Zřejmě je to daň za to, že zadní kryt bude možné vyměnit a nahradit ho například jiným s imitací dřeva. Jinak Xiaomi Mi4 působí velmi dobře, v ruce se drží pohodlně a neřeže do dlaně. 5palcový displej pak lze bez větších problémů ovládat jednou rukou, což je věc, která se u konkurence postupně vytrácí.

Žádné starosti s výkonem

Elitní zástupce největšího prodejce telefonů v Čajně samozřejmě nemůže být žádné ořezávátko. K bezproblémovému chodu prostředí proto využívá čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz na každém z jeho jader (Krait 400). Součástí čipsetu je rovněž graficky akcelerátor Adreno 330. 3GB RAM paměti se postarají o to, že ani větší počet na pozadí běžících aplikací telefon nikterak nezpomalí. Využít lze reálně zhruba 1,7 GB, jelikož zbytek si zabere systém a grafická nadstavba. 

Životní prostředí na míru

Pokud se vám nelíbí samotné prostředí, můžete si stáhnout nový vzhled prostřednictvím aplikace Témata. Změní se tak kompletně vše: vzhled ikonek, tapeta, písmo atd. Xiaomi Mi4 přichází také samozřejmě s haldou předinstalovaných aplikací. Mezi ty nezajímavější patří jakýsi správce telefonu s názvem Optimalizace. Ukrývá totiž pár užitečných funkcí - jednou z nich je čistič. Ten sám zkontroluje paměť telefonu a nabídne vymazání dočasných a jiných nepotřebných dat. Dále ohlídá spotřebu datových toků. V rámci Spotřeby dat si můžete navolit kompresi dat při využívání internetového připojení nebo zákaz/povolit využívání dat jednotlivými aplikacemi. Součástí je rovněž AntiSpam. Neblokuje však e-maily, ale nechtěné SMS či hovory (možná i od tchýně nebo expřítelkyně). V neposlední řadě zde lze kontrolovat a ovlivňovat také výdrž baterie. Základním kamenem je možnost tvorby různých profilů, kde si lze navolit, zda chcete využívat výkonný nebo vyvážený režim procesoru, jaká má být úroveň jasu nebo které moduly mají být zapnuté. Jednotlivé profily můžete následně využít k automatickému přepínání, které závisí na stavu baterie. Konečně můžete rovněž nadefinovat používání toho kterého profilu v určitou část dne. Obvykle si nastavíte, aby přes noc bylo téměř vše vypnuto a telefon tak spotřebovával minimum energie.

Prohlížeč, co potěší

Emailový klient nevybočuje ničím z řady ostatních, snad jen obsahuje menší množství nastavení. Velmi povedený je však vestavěný prohlížeč MIUI Browser. Co do rychlosti je zcela srovnatelný s ostatními na trhu. Navíc podporuje synchronizaci s vaším účtem na Googlu. Mezi jednotlivými záložkami lze přepínat přejetím zprava doleva. Další výhodou je, že ho lze přepnout do nočního režimu. Mnozí jistě přivítají i zabudovaný Adblock.

Výdrž je lepší na papíře

Využívání jednotlivých modulů a adaptérů se samozřejmě podepíše na její výdrži. Xiaomi však svůj nejlepší model vybavilo baterii s kapacitou 3 080 mAh. Ve spojení s 5palcovou obrazovkou to zní velmi zajímavě. Realita však není až tak růžová, jak by se mohlo zdát. Při běžném provozu totiž telefon vydrží zhruba jeden den a do toho druhého mu zbude 30-40 % energie. To znamená, že večer ho pravděpodobně stejně budete nabíjet. Při mírně nižším provozu však telefon dva dny zvládne. Přesto, vezmeme-li v potaz i softwarové možnosti úspory, je výdrž telefonu spíše zklamáním. Při nabíjení počítejte s tím, že pro docílení 100 % z nuly bude potřeba nechat telefon v nabíječce asi 3 hodiny.

Foťák, co "fotí"

Xiaomi se zaměřilo i na kvalitu fotoaparátu. Model Mi4 osadilo 13Mpx fotoaparátem, pod nímž nechybí dvoudiodový blesk. Prostředí fotoaparátu je velmi jednoduché, pokud nezapnete jeho rozšířenou verzi. Poté se vám otevřou daleko širší možnosti. Můžete vybírat z režimů Panorama, HDR nebo Dávkové snímkování. Dále si můžete pohrát s ostřením, manuální expozicí či vyvážením bílé. Před vyfocením lze přidat i různé filtry. Ale. Kvalita fotografií je velmi rozporuplná. Na jedné straně telefon dokáže velmi dobře zachytit barvy a poradí si i s dynamikou. Na druhé straně mi ale chyběla ostrost a to u bližších i vzdálenějších objektů. Aby těch kontrastů nebylo málo, tak při makro ostření si fotoaparát opět vede skvěle. Podobně rozporuplné hodnocení se týká i nočních fotek a snímků za zhoršené viditelnosti. Fotoaparát sice dokáže dobře prosvítit scénu, ale současně se objevuje vysoké množství šumu. Ve výsledku tak Mi4 fotí vcelku průměrně.

Zrychleně i relax

Široké možnosti nastavení Vám nabízí i kamera. Můžete si vybrat, zda chce natáčet ve FullHD kvalitě (1080p) či dokonce ve 4K rozlišení. K tomu se přidává HDR režim, či natáčení (trochu netradičně) zrychleného videa. V nastavení si přitom zvolíte, jak moc zrychlené (a šílené) má být. Samotná kvalita videa je na dobré úrovni. Dopomohlo k tomu i manuální ostření, které vkládá vládu nad videem pouze a jen do Vašich rukou. Problém je však tentokráte s kvalitou zvuku. Občas se totiž stává, že při natáčení videa ve FullHD i HD kvalitě je zvuk velmi citlivý, a tak je slyšet téměř i trávu růst. Při natáčení ve 4K rozlišení jsme však tento problém nezaznamenali.

Zvonec a konec

Závěrečné hodnocení není tak jednoznačné, jak by se mohlo na začátku zdát. Xiaomi Mi4 dozajista oplývá mnoha pozitivy. Řadit k nim můžeme vysoký výkon, kvalitní displej a svým způsobem i grafickou nadstavbu MIUI, kolem které je v ČR velmi dobrá komunita. Dvousečnou zbraní je jeho design a zpracování. Zatímco samotný vzhled je subjektivně velmi povedený, jeho zpracování již mírně pokulhává. Nepřesvědčí ani náladový fotoaparát. Svou roli při výběru bude hrát i cena. Model Mi4 u českých dovozců, které zaručují i případný servis, vyjde na 13-14 tisíc korun za 16GB variantu. Z dříve velké výhody, kterou právě nízká cena byla, tak nyní již není nic. Za tyto peníze totiž pořídíte i modely jako LG G3 nebo Nokii Lumia 930. Jen o pár stovek dráže vyjde kupříkladu HTC One (M8) nebo Sony Xperia Z2. Tím se pohled na Xiaomi Mi4 může do jisté míry změnit. I tak ho však lze zcela bez problémů srovnávat s favority ze stejné třídy od jiných výrobců. V ničem výrazně neztrácí a mnohdy nabízí zajímavé možnosti. Zůstává tak na vás, zda dáte přednost zavedeným značkám či zvolíte stále ještě netradiční cestu.

Autor: Milan Měchura (edit. Oje)
Celý text recenze je k dispozici na mobilmania.cz.

Košík

Přihlášení

Doprava

PPL

Čajnamobil.cz

DPD

 

posta

 

ulozenka

 

 

Platby

 

Bankovní převod

 

Dobírka

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info